Spektaklis apie stiprias moteris

Spektaklis apie stiprias moteris

Rugsėjo pabaigoje Naujasis teatras pakvietė į pirmąją šio sezono premjerą – dviejų dalių šokio spektaklį pagal šiuolaikinės britų dramaturgės Caryl Churchill pjesę „Neprilygstamosios“ (angl. Top girls). Pjesė ne kartą statyta įvairių teatrų scenose, įtraukta į universitetų literatūros mokymo programas.
Daugiau nei dvi valandas trunkančiame spektaklyje žiūrovas susitinka su įvairių epochų, skirtingų luomų ir socialinės padėties moterimis: popieže Joana, japonų imperatoriaus meiluže ir budistų vienuole ponia Nidzio, P. Breigelio paveikslų personaže, vedusia žmones į pragarą kovoti su velniais, Nykiąja Greta, moteriško nuolankumo ir kantrumo įsikūnijimu Griselda ir keliomis kitomis. Visos jos labai skirtingos, bet visos turi vieną bendrą savybę: tam tikrais savo asmenybės bruožais yra neprilygstamos ir nepakartojamos. Spektaklyje vaidina regėjimo ir fizinę negalią turinčios moterys. Jauniausiai – šiek tiek per dvidešimt, vyriausiai neseniai sukako šešiasdešimt.
„SPEKTAKLIO IDĖJA – rašo jo režisierė Šviesa Šulc, – HARMONIJA. Harmonija visur: su savimi, su aplinka, vyro ir moters tarpusavio santykiuose. Gyvename patriarchalinėje visuomenėje, kuri yra gruboka, nukreipta į tikslą. Vyriškumas ir moteriškumas priešinami, iškreipiami. Formuojamas klaidingas vyro įvaizdis. Moteris iš vienos pusės sudievinama (žurnalų viršeliai) ir tuo pačiu sudievinimo judesiu ji yra sudaiktinama.“
Teatro direktorė Laima Zemleckienė, kalbėdama apie pjesės pasirinkimą pastebi: „Neprilygstamosios“ – spektaklis apie stiprias moteris, nebijančias būti savimi. Tačiau tai, apie ką jame kalbama, aktualu ir neįgaliesiems. Žmogus sugniuždytas, viską praradęs – socialinę padėtį, namus, šeimos židinį – gali atsitiesti, eiti tuo keliu, kuriuo nori eiti. Reikia norėti išdrįsti! Visuomenė, kurioje tos moterys gyvena ir veikia, jomis netiki, nepasitiki. Neįgaliųjų galimybėmis dažnai irgi netikima ir nepasitikima.“
Apie tai, kaip spektaklis buvo statomas, kaip aktoriai dirbo, kūrė vaidmenis, L.Zemleckienė gali pasakoti labai ilgai. Nors vaidindami aktoriai kalba daug, bet tai yra šokio spektaklis. Aktoriai scenoje juda pagal tai chi aukščiausios ribos kovos meno judesius (Kinija).

L.Zemleckienė: „Paprastai šokis, kūno kalba pabrėžia ar sustiprina tai, ką sakome žodžiais. Šiame spektaklyje yra visiškai kitaip: aktoriai gali kalbėti greitai, ugningai, o tai chi judesiai lėti, tarytum tekantys. Juda visas žmogaus kūnas, tačiau nebūtinai tas judėjimas atspindi ar tiesiogiai perteikia jo sakomus žodžius. Visa tai reikėjo perprasti, išmokti. Tie, kas nemato ar mato silpnai, mokėsi daugiau. Su kiekvienu aktoriumi tai chi meistras R. Petkevičius dirbo individualiai, judesius derino prie žmogaus galimybių.“
Aktoriai į šį spektaklį žiūrėjo itin rimtai. Antai Tatjana Muratova, vaidinanti popiežę Joaną, kad geriau perprastų vaidmenį, įsijaustų į kuriamą situaciją, trims dienoms buvo net nukeliavusi į Romą, vaikščiojo tomis gatvelėmis, kuriomis daugiau nei prieš tūkstantį metų eidavo tikroji Joana. aktorė Božena Burokienė viešėdama Prancūzijoje, ragavo Frascati vyną, nes šį vyną spektaklyje geria jos kuriama veikėja – „Neprilygstamųjų“ firmos vadovė Marlinė.
„Visi dirbome labai daug, – sako L.Zemleckienė, – duomenų apie kuriamus personažus ieškojome internete, stengėmės su jais susigyventi, įsigyventi į jų aplinką, patiriamas situacijas. Daugelis aktorių iš tikrųjų įveikė ne tik vaidmenį, bet ir pačius save.“
Į spektaklį atėjusiems žiūrovams Naujasis teatras siūlo užpildyti anoniminę anketą – išsakyti savo nuomonę apie teatro veiklą, konkretų spektaklį, neįgalumą. „Neprilygstamųjų“ žiūrovai taip pat pildė anketas. Žiūrovai spektaklį ir teatro kolektyvo darbą įvertino puikiai.
„Ateidama į teatrą pasidomėjau, koks tai spektaklis ir kieno pastatymas. Tačiau buvau nustebinta, jog neįgalieji moka sukurti stebuklą. Geros nuotaikos kupina grįžtu namo, o Jums sėkmės!“,- rašo viena spektaklio žiūrovių.
„Dėkoju už puikų vakarą, už profesionalumą, meilę scenai ir žmonėms, atvirumą ir atsidavimą. Dėkui už meną.“,- rašoma kitoje anketoje.
„Neprilygstamąsias“ artimiausiu metu Naujasis teatras rodys Vilainiuose (10.08), Kupiškyje (11.05), Anykščiuose (11.17), Ukmergėje (12.03), Ignalinoje (12.10). Teatro kolektyvas šį sezoną žiūrovus ketina pakviesti dar į dvi premjeras.

Straipsnis iš Lrytas.lt.

Straipsnį trip halite skaityti pasaudę nuorodą: Visas straipsnis su nuotraukomis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *