Kanarėlės pranašystė

 

>

 

Scenarijaus autorė ir režisierė

Šviesa ŠULC

Trukmė:

1 val. 10min. 

Kaina teatro kasoje: 23

 

pirkti bilieta


 

Scenarijaus autorė ir režisierė: Šviesa Šulc

Režisieriaus asistentė:  Kristina Grūšelionytė

Scenografijos ir kostiumų dailininkė: Jurgita Jankutė

Kompozitoriai: Toma Čepaitė.

Projekcijų dailininkas: Darius Pečiūra

Vaidina: Giedrė Antanavičiūtė, Laurynas Bertulis, Marius Černiauskas, Oleg Dlugovskij, Šviesa Šulc,  Beata Tarnackaja.

 

Naujasis teatras pristato – 2 baigtinių dalių dokumentinį spektakliį  apie Oskarą Milašių „Kanarėlės pranašystė“. Spektaklyje atskleidžiami skirtingi   poeto, diplomato, mistiko O. Milašiaus gyvenimo bei kūrybos etapai.

1 dalis „Septynios vienatvės“

Pirmas veiksmas.. Čia Jūs turėsite galimybę susipažinti su poeto seneliais, tėvais ir jo gyvenimu iki 33 metų. Oskaras Vladislovas Liubič-Miloš-Milašius (Oscar Vladislas de Lubicz Milosz) gimė ir augo Čerėjos dvare. Vietovė po LDK padalijimo tarp Rusijos ir Prūsijos priklausė Rusijos imperijai (Mogiliovo gubernija). Dabar – Baltarusija (Vitebsko sritis). Poeto vaikystė ir jaunystė buvo sudėtinga: kilęs iš senos LDK bajorų giminės, bet vaikystėje nesulaukęs meilės, švelnumo jis liko vienišas visą gyvenimą. XIX a. pab. Paryžiaus bohema ir XX a. pradžios carinės Rusijos provincijos kasdienybė – visa tai formavo jaunojo poeto asmenybę, jo santykius su žmonėmis, kūrybinius bei dvasinius ieškojimus. Savaime suprantama, galėsite mėgautis Oskaro eilėmis prancūzų ir lietuvių kalbomis. Pirmasis poezijos rinkinys „Le Poeme des Decadences“ („Nuopuolių poema“, 1894 m.) kupinas skausmingų emocijų ir nusivylimo gyvenimu simbolių, persmelktų cinizmo ir mirties šauksmo. Antrajame –  „Les Sept Solitudes“ („Septynios vienatvės“, 1906 m.) poetas dar labiau pagilina skaudžią mintį apie savo vienišumą. Rinkinyje tilpo viso pasaulio liūdesys dėl prarastos vaikystės, tikrų namų ilgesio, prasmės paieškų ir neviltingo beprasmybės, būties tuštumos pojūčio. Ir kaipgi be meilės? Bus ir ji…

 Antras veiksmas. Kaip jis atrado Dievą, išauklėtas ateistine dvasia?.. Koks įvykis nulėmė didžiojo poeto troškimą atrakinti paslaptis ir išgirsti kanarėlių vėlių šnabždesį?.. Tuo metu vyksta pirmasis pasaulinis karas, Oskaras toliau kuria eiles, parašo tris misterijas. „Tai tikrai nepaprastas grožis, – manau, kad galėsiu numirti ramus. Rašau dieną ir naktį, iki penktos ar šeštos valandos ryto, o vidurdienį vėl sėdu prie rašomojo stalo. Nebevalgau ir nebemiegu. P. S. Jūs žinote, reikia dirbti.“ Visa tai ir dar daugiau Jūs, brangūs žiūrovai, atėję pamatysite.

 2 dalis „Ma Lituanie

 Pirmas veiksmas. “Tos žemės vardas – Lietuva – užvaldė mano protą ir jausmus. / Aš trokštu jums atskleisti ją. / Ateikit! Dvasioje nuvesiu jus į svečią kraštą, ūkanotą, glūdų, šnarantį…“ Šie prancūziškai rašiusio lietuvių poeto Oskaro Milašiaus žodžiai lyg magiškas užkalbėjimas pakeri, užvaldo vaizduotę ir įsimena ilgam. Milašius, nors ir išauklėtas lenkiška dvasia, lemtingu Lietuvos tautai metu save laikė lietuviu ir tokiu save viešai ir visur vadino. Jis sakė: ,,Aš, prancūzų poetas, klaidingai ar teisingai laikomas avangardistų sambūrių pagarboje, <…> tikėjausi atliksiąs naudingesnį darbą, pasilikdamas po kukliu lietuviškuoju kryžiumi”. Šioje dalyje atskleidžiami Oskaro Milašiaus darbai nuveikti Lietuvos labui.

Antras veiksmas.  Milašius buvo paukščių žmogus, sparnuočiai jo nebijojo ir lesdavo tiesiai iš rankų.. Regis, savyje jis jautė pašaukimą gelbėti nuo pražūties ne tik paukščius, bet ir visą žmoniją.. Oskaras buvo filosofas, metafizikas, stebinęs ir savo pranašysčių tikslumu. Šioje dalyje atsiskleis poeto mistinė dvasia.

 

 

Ypatinga padėka: a.a. Jonui Laimonui TapinuiProf., Dr. Genovaitei Dručkutei, Les Amis de Milosz“, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Gento universitetasMartina Jablonskytė, Teresa Rozanovska, Br. Kun. Arūnas Peškaitis OFM„Kamanių šilelis“.

 

ŽIŪROVŲ ATSILIEPIMAI:

Mus sužavėjo puikus Oskaro Milošo biografijos tyrinėjimo darbas, toks kruopštus …

Dėkojame už malonų sutikimą, už laiškus, kuriuos gavome atvykę, už mažas dovanėles, kurios tarsi priverčia mus pažadėti nepamiršti nei pasirodymo, nei poeto… Publika priimta taip gražiai, labai dėmesingai, tikrai visa tai neįprasta.

Kai kurios inscenizacijos idėjos genialios, narvelio motyvas derinamas su laisvės motyvais, šviesos narvuose – visa tai labai simboliška. Ieškoma Oskaro Milošo mistikos, duodamas iššūkis sužinoti daugiau…

Tokia įdomi vizualinių dokumentinių filmų ir veikėjų, kalbančių už ekrano lyg šešėliai, idėja.

<…> Labai norėtume, kad toks spektaklis, kuris yra poeto paaukštinimas duotų vaisių…

Tikimes, kad yra planai rodyti pjesę mokiniams ir studentams.

Nuoširdžiai dėkojame už pakvietimą. Jūsų trupe lieka mūsų širdyse. Matuojame kiek reikėjo visiems darbo valandų, pasiekti šį rezultatą. Tai leidžia tik aistra teatrui, meilė gražiems tekstams ir nesuinteresuotumas. Būkite visi giliai pagerbti už tai.

Caroline Paliulis


Norisi pasveikinti spektaklio kūrėjus už vykusį pastatymą – organišką biografinio pasakojimo, poeto gyvenimo scenų, šešėlių teatro ir ekrano vaizdų jungtį, netikėtą Milašiaus pasakos „Saulėgrąža” įterpimą ir originalią jos interpretaciją, pagrįstą poeto tekstų atranką viso spektaklio metu,  kanarėlės narvelio motyvą, suteikusį progą žaviai suvaidinti pačią kanarėlę spektaklio pabaigoje..

Patiko jaukus bendravimas su spektaklio žiūrovais juos pasitinkant ir pertraukos metu, maloniai nuteikė vokai su pereito amžiaus dvelksmą skleidžiančia rašysena ir ornamentais, betarpiškais kreipiniais į žiūrovą. Nors visas renginys tęsėsi net kelias valandas, jis tikrai neprailgo, ir tai didelis pagyrimas statytojams.

Nijolė Kašelionienė

_______________________________________________________________________________________

Bilietus galite įsigyti visose Bilietai.lt platinimo vietose ir Naujojo Teatro kasose laiką iš anksto suderinus tel. +37060227321 arba el. paštu: info@naujasisteatras.lt.

Vieta: A. Jakšto g. 9-130 (Pietinis įėjimas), Vilnius

Galime atvykti į jūsų darželį / mokyklą. Kreipkitės aukščiau nurodytais kontaktais.

 

 

Comments are closed.