„(NE)GALIA, KURI KURIA NAUJĄ TEATRĄ“

2020 metais vykdomas projektas

Paroda ir straipsnių ciklas

„(NE)GALIA, KURI KURIA NAUJĄ TEATRĄ“

Kalbėti apie žmogaus negalią niekada nebus per daug ar per dažnai, nes iki to laiko, kol ji nepaliečia ir netampa kasdienybe, ji yra nematoma, negirdima ir nepažinta. Neįgaliųjų Naujasis teatras kuriantis ir statantis spektaklius jau daugiau kaip 10 metų yra subūręs įvairių negalių turinčių, tačiau kūrybiškų ir įdomių žmonių trupę. Vienas sėkmingiausių spektaklių „Stiklinis žvėrynas“ (rež. a.a. Artūras Šablauskas 1963-2012) taip pat kalba apie negalią, tačiau kiekvieno šiame teatre dirbančio žmogaus istorija lieka už kulisų, nežinoma ir nepažinta – kaip jis ar ji čia atsidūrė? Kas nutiko, kad negalia tapo šio žmogaus gyvenimo dalimi? Iš kur sėmėsi jėgų ir įkvėpimo, kad negalia virstų jos ar jo galia dirbti, kurti ir toliau iš naujo gyventi?

Šiuo projektu per pasakojimą (angl. storytelling ) ir pačios pasakojančios asmenybės inspiruotą scenografinį vaizdą bus patraukliai pristatoma „(ne)galia“, kad fizinis ribotumas nėra stabdis ar kliūtis tokioje neribotoje meno formoje kaip teatras. 

„Neįgaliųjų meninė raiška – tai tiesiog visas pasaulis, kuris mums gali duoti labai daug galimybių geriau suprasti save, tiek kitokius žmones“

Režisierius Oskaras Koršunovas

Būtent teatro fenomenas išskiria šį projektą, jei lygintume panašias iniciatyvas, kurios kalbėjo apie žmogaus negalią. Istorijų ciklas ir fotografijų paroda yra viena nuo kitos neatskiriamos projekto dalys. Istorijos, kurios bus publikuojamos didžiulius skaitytojų skaičius pritraukiančiame internetiniame žiniasklaidos portale 15min.lt, atsispindės siužetinėse ir asmeniškai jautriose fotografijose (autorė Inga Dinga), kurių dizaino detales kurs scenografė Jurgita Jankutė (VDA dėstytoja ir LATGA autorius). Prie patikusios fotografijos su trumpa istorijos ištrauka bus pridėtas QR kodas, kurį nuskenavus savo išmaniajame telefone tą pačią akimirką bus galima pasiekti viešai publikuojamą pasakojimą. 

Kilnojamosios meninių fotografijų parodos pristatymas vyks 2020 metų gegužės pabaigoje Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ir vėliau bus eksponuojama įvairiuose Lietuvos viešosiose vietose (švietimo ir gydymo įstaigose, bažnyčiose, savivaldybėse, prekybos ir pramogų centruose etc.), net jei ne visi ją pamatys gyvai, visada bus galimybė ją pamatyti ir daugiau istorijų perskaityti internetiniame žiniasklaidos portale www.15min.lt.

Projektą „(Ne)galia, kuri kuria naują teatrą“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

Comments are closed.